X
تبلیغات
زولا
چهارشنبه 10 تیر‌ماه سال 1388

شتری که در خانه هر جوانی می خوابد!

سدی که باید از آن گذر کرد تا به آرزوهای بزرگ رسید!

 نوعی از صابون است که به تن هر کسی باید بخورد، رد خور هم ندارد!

اصلا بدون گذر از آن مگر می توان به زندگی ادامه داد!

ببینم مگه این روزا بدون داشتن لااقل مدرک لیسانس می تونی سرتو بلند کنی! در و همسایه ها چی می گن! مردم چی میگن!

اشتبا نکنید منظورم این نبود که داشتنش ارزشی داره، از این تازه به دوران رسیده ها هم نیستم که بخواد مدرک خودشو به رخ دیگرون بکشه؛ کیه که ندونه دیگه داشتن مدرک، شغل و درآمد هیچ جوونی رو تضمین نمی کنه، کم نیستن جوونایی که با داشتن بهترین مدارج علمی حتی گاهی اوقات با نمرات خوب از فرط بی کاری و جهت کپک نزدن کارشون شده مسافرکشی!- خدا این شغل شریف رو از جمیع بلیات ارضی و سماوی حفظ کنه! آمین!- خود من همین چند هفته اخیر چند تاشون رو زیارت کردم و به خودم امیدوار شدم که هنوز کارم شکر خدا به اونجاها نکشیده.

مدرک داشتن، آش دهن سوزی هم نیست که بخوای پز اونو به دیگرون بدی لااقل دیگه نیست، دعاشو به جون دانشگاه پیام نور کنید که روی دانشگاه آزادو هم کم کرد.

مدرک هیچ کسو خوشبخت نمی کنه، تنها راه موفقیت تو زندگی هم نیست؛ کم نیستن آدمایی که بدون داشتن مدرک به همه چیز هم رسیدن، اصلا دارن پول پارو می کنن و خیلی حرفای درست و منطقی و البته کلیشه ای و نخ نما شده دیگه که روانشناسا و مشاورا جهت پایین آوردن دوز اضطراب قبل و بعد کنکور و جلوگیری از هر گونه فکرای شیطونی برا اونایی که تو کنکور زبونم لال قبول نشدن- همون اسمشو نبر دیگه چقد دوزاریتون کجه بابا خودکشیو از این جور لوس بازیا- بارها و بارها تکرارشون کردن و همه رو به فیض کامل رسوندن- اه که از هر چی کلیشه هست متنفرم میدونم شما هم!

همه این حرفا درست، اما دوستان خودمونو گول نزنیم، به اون ور قضیه هم توجه کنین، تو جامعه ای که تب مدرک گرایی تا این حد بالا هستو استقبال از کسب علم و معرفت! به اونجا رسیده که تا چند سال دیگه گوش شیطون کر و بی حرف پیش اولین کشور تو دنیا که بنا بر قراین و شواهدی که هممون داریم می بینیم انقراض نسل لیسانسیه ها رو جشن می گیره و خیز برمی داره که این رکورد محیرالعقولو تو کتاب رکوردا-همون گیسن ببخشید گینس- هم به ثبت برسونه آیا می شه بدون مدرک موند؛ به هر حال باید پذیرفت که یک عدد مدرک فرداعلی اونم جهت گذاشتن در کوزه و خیلی خاصیتای دیگه که بعدا میگم! لازم و بلکه واجبه. مهم نیست مال کدوم دانشگاه باشه یا اینکه چطور بدست اومده- البته به استثنای دانشگاه هاوایی و آکصفورط ببخشید همون آکسفورد!

حالا هر چی ما هیچی نمی گیم، بلکم خودتون سر عقل بیاین و به ارزش و اعتبار مدرک و کنکور که پیش شرطشه پی ببرین مثل اینکه نمی شه مخصوصا پسرا رو می گم دخترا که خودشونو کشتن هزارماشالا.

 یه کم آینده نگر باشین بچه ها! فردا بچتون چطور سرشو جلو همکلاسیاش بلند کنه عرق شرم بریزه و اشک از چشمای نازنین و معصومش سرازیر بشه و بگه بابام یا مامانم مدرک تحصیلیش ... ، خدا اون روزو نیاره، کی می خواد جواب اون طفلکو بده، نگین کو تا اون موقع، آخرش که چی؟! اینم شتریه که در خونه هر جوونی می خوابه دیر و زود داره اما سوخت و سوز نداره!- تا حالا شد چندتا شتر اگه گفتین؟

خدا بگم چی کارتون نکنه بحثو به کجاها کشوندین، خوب تقصیر خودتونه دیگه، اگه خودتون مثل بچه های درسخون و مثبت سرعقل میومدین که کار به اینجاها نمی کشید، خودتون خواستین.

خوب حالا که شیر فهم شدین درس نخوندن و تنبل بازی شما چه عواقب دلخراشی می تونه داشته باشه و به کجاها می تونه منتهی بشه و کیا رو شرمنده و خجالت زده کنه- که امیدوارم خدا هیچ کیو جلو سر و همسر خحالت زده نکه- پس یه کم به خودتون بیاین، همت کنین، تمبل بازی رو بذارین کنار!

فردا اگه سازمان حمایت از گونه های در حال انقراض! که عنقریبه تشکیل بشه اومد و به دلیل داشتن مدرک زیر فوق لیسانس! و شایدم تا اون موقع زیر دکترا! جمتون کرد و گذاشتتون داخل یه قفس تو یه آزمایشگاه نگین نگفتیا حالا خود دانید از ما گفتن بود، از امسال که گذشت اونایی که قبول میشن که مبارکشون باشه- البته از همین حالا قبل از هر کار یه کوزه خوب و خوش آب و رنگ سفارش بدن، خودشون می دونن برا چی- اما اونایی که قبول نشدن حتما حتما بجمبن! مطمئن باشن به نفعشونه.

من آنچه شرط بلاغ است با تو می گویم    

تو خواه از سخنم پندگیر برو مدرک بگیر خواه ...

تصاویر تصادفی

اوکسین ادز معتبرترین و بزرگترین سیستم کسب درآمد وبمسترها